Što kažu stručnjaci
Djeca i razvod roditelja
Razvod roditelja stresan je i bolan proces za čitavu obitelj te je često neizbježno da će djeci biti teško tijekom tog procesa bez obzira na njihovu dob. Razvod predstavlja promjenu u obitelji kojoj se svi članovi trebaju prilagoditi. Djeca se mogu osjećati tužno, zbunjeno, prestrašeno, frustrirano i ljuto na roditelje. Neka se djeca mogu kriviti za probleme između roditelja te se izolirati od njih kako bi ih „rasteretili“ brige što nepovoljno može utjecati na njihovo samopouzdanje. Unatoč tome roditelji igraju glavnu ulogu u lakšem nošenju djece s čitavim procesom. Ukoliko roditelji na prvo mjesto tijekom razvoda stave dobrobit djece, proces prilagodbe na novonastalu situaciju može biti olakšan te se djeca mogu lakše nositi s patnjom koju doživljavaju.
Konflikti između roditelja i djece
Tijekom suživota neizbježno je da će doći do konflikata između članova obitelji te do kolizije potreba djece i odraslih. Konflikti mogu biti plodno tlo za učenje i razvijanje, iako često puta zbog okoline naučimo da konflikte treba izbjegavati te da konflikti ne mogu donijeti nešto korisno, a navedene stavove možemo lako prenijeti i svojoj djeci.
Prijavi se na Erasmus+ TC “Empowering through connection” u Zagrebu!
Od 30. rujna do 5. listopada organiziramo Erasmus+ trening za osobe koje rade s mladima “Empowering through connection” koji će se održati u Zagrebu. Okupiti će 25 stručnjaka iz različitih zemalja Europske unije.
Uloga roditelja u razvoju emocionalne inteligencije djeteta
Naša sposobnost prepoznavanja, razumijevanja i reguliranja emocija važna je za naše svakodnevno funkcioniranje kao i za interakciju s drugima. Kroz prepoznavanje vlastitih emocija možemo bolje
Ruminacija ili overthinking
Naš um dnevno proizvede više od 60 000 misli. Neke od tih misli „ulovimo“ i na njima zadržimo pažnju, ali isto tako nam dobar dio
Međuzavisnost misli, osjećaja i ponašanja
Gotovo svake sekunde kroz naš um prođe neka misao. Nećemo ih moći sve primijetiti, već samo nekolicinu njih. Međutim i one misli koje su nam
Zdravi i nezdravi odnosi – koja je razlika?
Ne znači da u zdravom odnosu neće biti konflikata već da će se o nastalom konfliktu moći razgovarati te međusobno uvažiti pozicija svake osobe. Nezdravi odnos, s druge strane, možemo definirati kao onaj u kojemu fali poštovanje između osoba.
Bliski odnos s djetetom možemo ostvariti kroz uvažavanje i slušanje djeteta
Djeca se osjećaju najsigurnije i najpovezanije kad se osjećaju voljeno i prihvaćeno. Otvoreni razgovori, zagrljaji i fizički kontakt pomažu u izgradnji emocionalne bliskosti između roditelja i djece.
Ljutnja – daj zašto se ljutiš?
Važno je napomenuti da je ljutnja samo jedna od brojnih emocija koje osjećamo i koje daju boje našem životu. Svaka emocija koju osjećamo (tuga, sreća, strah i sl.) ima svoje ime, intenzitet i ulogu u našim životima. Upravo zato su sve one važne te ih treba osvijestiti i uvažavati.