Što kažu stručnjaci



Međuzavisnost misli, osjećaja i ponašanja
Gotovo svake sekunde kroz naš um prođe neka misao. Nećemo ih moći sve primijetiti, već samo nekolicinu njih. Međutim i one misli koje su nam

Zdravi i nezdravi odnosi – koja je razlika?
Ne znači da u zdravom odnosu neće biti konflikata već da će se o nastalom konfliktu moći razgovarati te međusobno uvažiti pozicija svake osobe. Nezdravi odnos, s druge strane, možemo definirati kao onaj u kojemu fali poštovanje između osoba.

Bliski odnos s djetetom možemo ostvariti kroz uvažavanje i slušanje djeteta
Djeca se osjećaju najsigurnije i najpovezanije kad se osjećaju voljeno i prihvaćeno. Otvoreni razgovori, zagrljaji i fizički kontakt pomažu u izgradnji emocionalne bliskosti između roditelja i djece.

Ljutnja – daj zašto se ljutiš?
Važno je napomenuti da je ljutnja samo jedna od brojnih emocija koje osjećamo i koje daju boje našem životu. Svaka emocija koju osjećamo (tuga, sreća, strah i sl.) ima svoje ime, intenzitet i ulogu u našim životima. Upravo zato su sve one važne te ih treba osvijestiti i uvažavati.

Internet može biti koristan alat u odgoju djece
Iskoristite Internet kao resurs u odgoju djece. Pomozite im i usmjerite ih da ga koriste za prikladnu zabavu, zadovoljavanje intelektualne znatiželje, razvoj kreativnosti, razvoj intelektualnih vještina.

Zašto mi je teško opisati što je mentalno zdravlje?
Počet ću s dvije često korištene definicije, koje će vam možda malo bolje ilustrirati zašto mi je tako teško definirati mentalno zdravlje.

Na što se misli kada se kaže „kvalitetno provođenje vremena s djecom“? – Biti roditelj u pandemiji
Nije sve vrijeme koje roditelji provode s djecom jednake „kvalitete“. Prvi i osnovni preduvjet je da članovi obitelji budu prisutni. Prisutni u psihološkom smislu, što znači da im je fokus usmjeren ili na druge članove obitelji, ili na neki zadatak/aktivnost kojom se zajednički bavite.

Kako pomoći djeci „posložiti život“? – Biti roditelj u pandemiji
Kako pomoći djeci „posložiti život“? O organizaciji i strukturi života u pandemiji već je dosta toga napisano u prijašnjim tekstovima. U njima sam se fokusirao

Što učiniti ako su nam djeca pod stresom? – Biti roditelj u pandemiji
Što učiniti ako su nam djeca pod stresom? U dosadašnjim tekstovima fokus je ponajviše bio na vama, roditeljima. Kroz obrađene teme pokušao sam vam ponuditi