Search
Close this search box.

Bliski odnos s djetetom možemo ostvariti kroz uvažavanje i slušanje djeteta

Kvalitetno provođenje vremena s djecom od iznimne je važnosti za njihov cjelokupni razvoj i blagostanje. Moderno vrijeme donijelo je povećan broj obaveza. Zbog toga roditelji često osjećaju nedostatak slobodnog vremena koje bi posvetili svojoj djeci. Roditelji su često pretrpani poslovnim obvezama, a nakon toga slijede kućanski poslovi i druge obaveze zbog kojih roditeljima često ostaje premalo vremena za provođenje s djecom. Također, kako bi se i sami odmorili i odvojili vrijeme za sebe, često pribjegavaju dadiljanju djece uz pomoć pametnih telefona što posljedično može dovesti do poteškoća s pažnjom kod djece.

Djeca žude za vremenom koje je posvećeno samo njima, gdje se osjećaju važno, viđeno i voljeno. To ne znači nužno veliku količinu vremena, već pažljivo i duboko prisustvo roditelja. Bitno je pokazati djeci da su njihove potrebe i interesi važni te da im se posvećuje pažnja i razumijevanje. To je važno za stvaranje emocionalne sigurnosti kod djece koja im je potrebna za pravilan razvoj. U tom smislu, kvalitetno provedeno vrijeme ima dalekosežan utjecaj na emocionalni razvoj djeteta. Djeca koja osjete prisutnost i pažnju roditelja vjerojatnije će razviti bolje samopouzdanje i razumijevanje vlastitih osjećaja. Djeca trebaju osjetiti da ih roditelji ne samo vole, već ih i cijene kao individue s vlastitim interesima i osjećajima.

Odvojite vrijeme za razgovor s djetetom

Važno je isplanirati vrijeme za dijete u kojemu se djetetu možemo u potpunosti posvetiti. U tim je situacijama važno razne distrakcije ostaviti po strani (npr. mobitel). Na taj način će dijete imati doživljaj da ga doista slušamo. Ako dijete ima potrebu pričati o nekom svome interesu koji roditelju nije zanimljiv, nastojte se fokusirati na to da slušanjem djeteta ulazite u njegov svijet. Na taj ga način i bolje upoznajete. Razne teme igrica, sadržaja s tik toka i drugih mreža ili sličnih sadržaja mogu nam poslužiti da bolje upoznamo svoje dijete kroz komunikaciju o tome što ga oko toga veseli, koje su mu teme zanimljive, kako na nešto gleda, kako o nečemu razmišlja i slično. S djetetom je važno podijeliti i vlastito mišljenje oko navedenih sadržaja i tema. No, važno je i poštovati djetetovo mišljenje ako se oko nečega ne slažemo, osobito kada se radi o starijoj djeci i adolescentima.

Na taj način dijete učimo da je odnos moguć čak i u situacijama neslaganja te da je važno međusobno uvažavanje. Sve to utječe na stvaranje povjerenja u odnosu te atmosfere u kojoj će dijete biti spremno s roditeljem dijeliti svoje osjećaje i poteškoće kada mu se bude događalo nešto neugodno. Generalno je važno pokazati razumijevanje za djetetove probleme i brige kako bi dijete gradilo iskustvo da može otvoreno razgovarati o mučnim temama kada za tako nešto i osjeti potrebu. Djetetove brige ne bi trebalo umanjivati već mu pružiti podršku i učiti ga načinima da se s istima nosi.

Što kada smo zauzeti?

Ponekad će dijete imati potrebu s roditeljem razgovarati o svojim interesima onda kada roditelj nije u mogućnosti ili ne može svoju pažnju usmjeriti na dijete. U redu je djetetu to verbalizirati. Pritom mu treba napomenuti da nam je važno predati mu svoju pažnju te da ćemo to moći učiniti malo kasnije. Važno je nakon toga držati se dogovora. Za neku djecu to može biti frustrirajuće te djetetu trebamo dati do znanja da to uvažavamo, ohrabriti ga da može čekati i držati se svoga zahtjeva ukoliko doista u tom trenutku roditelj ne može odgoditi neku obavezu.

Tijekom radnoga tjedna ponekad može biti teško pronaći kvalitetno vrijeme za razgovor s djetetom. Osobito ako je dijete starije te je uključeno u izvanškolske aktivnosti. Stoga se može dogoditi da roditelj provede samo nekoliko trenutaka s njim, npr. onda kada dijete vozi na trening. I takve situacije možemo iskoristiti za razgovor s djetetom i saznati što se događa u njegovom životu. Redoviti zajednički obiteljski obroci također pružaju priliku za razgovor o svakodnevnim događajima i povezivanje članova obitelji.

Uvedite emocije kao dio svake teme razgovora

Kada dijete razgovara o vlastitim interesima, događajima u školi, o svojim prijateljima i slično pokušajte dijete pitati kako se osjećaja u vezi nečega. Rastužuje li ga nešto, zabrinjava, usrećuje, straši, iznenađuje ili nešto drugo. Na taj način pomažemo djetetu da lakše osvijesti kako se oko nečega osjeća te na koji način to može verbalizirati. Roditelju to, također, može dati bolji uvid na koji način u tom trenutku pružiti podršku. Djetetu ponekad može biti teško točno odrediti koju emociju doživljava. Tada mu roditelj može zrcaliti ono što vidi – Čini mi se da si tužan/sretan/ljut dok o tome pričaš, je li to tako? Kako se sada osjećaš?

Poštujte djetetove granice

Kako djeca postaju starija sve više im postaje važna njihova autonomija i njihove granice. Važno je da roditelj iste i poštuje. Ukoliko dijete ne želi razgovarati o svojim osjećajima vezanim uz neku situaciju, nastojte to i uvažiti. Uvijek djetetu možete reći da vam je važno čuti kako se ono osjeća jer vam je do njega stalo, no da poštujete njegovu odluku da o emocijama sada ne želi razgovarati. Dajte mu do znanja da kad će htjeti razgovarati, bit ćete voljni saslušati. Stoga, dopustite djetetu da se samostalno regulira ukoliko mu je to potrebno. Za odnos je važnije da pokažete poštovanje prema djetetovoj odluci da o emocijama trenutno ne želi razgovarati uz poruku – Tu sam ako ćeš htjeti razgovarati.

Uvažavanjem do stvaranja emocionalne sigurnosti

Ulaganje vremena u posvećivanje pažnje djetetu omogućuje jačanje emocionalnih veza i izgradnju povjerenja između roditelja i djece. Djeca se osjećaju najsigurnije i najpovezanije kad se osjećaju voljeno i prihvaćeno. Otvoreni razgovori, zagrljaji i fizički kontakt pomažu u izgradnji emocionalne bliskosti između roditelja i djece. Djeca će se lakše otvoriti i izraziti svoje osjećaje ako osjete da će biti saslušana i da će od roditelja dobiti razumijevanje. Jedna od važnih spoznaja jest da kvalitetno provedeno vrijeme u sadašnjosti ima dugoročne posljedice na odnos s djecom u budućnosti. Djeca koja su imala priliku doživjeti pažnju i ljubav roditelja kao malena, te su imala mogućnost otvoreno razgovarati s roditeljima o svojim interesima, stavovima i brigama vjerojatnije će razviti bliskost i povjerenje s roditeljima i u odrasloj dobi. Stoga investirajte vrijeme i pažnju u odnose s djecom kako biste kreirali preduvjete za zdrav emocionalni razvoj vašeg djeteta.

Adrian Štark, psiholog

Članak je nastao u okviru projekta “Osnaženi – podrška roditeljstvu na Trešnjevci” uz financiranje Središnjeg državnog Ureda za demografiju i mlade i Grada Zagreba. Sadržaj ovog članka u isključivoj je odgovornosti udruge Amazonas i ni pod kojim se uvjetima ne može smatrati kao odraz stajališta Središnjeg državnog ureda te Grada Zagreba.